Vysvětlivky pojmů a popis materiálů

HDPE

Vysokohustotní polyethylen označovaný jako mikroten. Může být několik variant provedení (plochá fólie, polohadice, hadice a hadice s bočními sklady) Síla fólie se pohybuje od 6-40 mikronů. Charakteristickým znakem je vysoká šustivost materiálu. Miroten odolává teplotám od -40 do +110 °C. HDPE fólie se využívá především k výrobě sáčků, tašek, přířezů. Fólii je možno potisknout.

LDPE

Nízkohustotní polyethylen označovaný jako polyetylén. Může být několik variant provedení (plochá fólie, polohadice, hadice a hadice s bočními sklady) Síla fólie se pohybuje od 20-200 mikronů. Tepelná odolnost je -50 až +85 °C. LDPE fólie se využívá především k výrobě sáčků a pytlů na odpad. Fólii je možno potisknout.

MDPE

Středněhustotní polyethylen označovaný jako MIX. Může být několik variant provedení (plochá fólie, polohadice, hadice a hadice s bočními sklady). Ve srovnání s LDPE je fólie pevnější a více neprůhledná. Dle poměru příměsí lze dosáhnout požadovaných vlastností. MDPE fólie se využívá především k výrobě tašek a pytlů. Fólii je možno potisknout.

PP

Polypropylen má podobné fyzikálně-chemické vlastnosti jako polyetylen. Vyniká velmi dobrou chemickou a mechanickou odolností. Polypropylen se používá především na výrobu sáčků. Fólii je možno potisknout.

Recyklát / Regranulát

Surovina vyrobená z již jednou použitého 1A materiálu. Nemá potravinářský atest.

Nový materiál (1A)

Surovina vyrobená z primárního nového materiálu (granulátu). Lze použít i na potraviny.

Mikron (mikrometr)

jednotka Mikrometr (symbol µm) 1 mikron = 0,001mm

Plochá fólie, Polohadice, Hadice, Hadice se záložkami (boční sklady)

HR-hlavni-role-rozdeleni

Ztužený průhmat

U odnosných tašek s výsekem se jedná o zpevnění průhmatu

Eurovýsek

Jedná se o výsek pro zavěšení sáčků 

Matrice / Štočky

Tiskové matrice nutné pro potisk fólie

EKO složka - OXODEGRADABILNÍ

Oxodegradabilní materiál je vyroben z ropy ( LDPE – igelit nebo HDPE – mikroten ) a je do něj přidáno aditivum, tzv. startér degradace. Ten způsobí, že pokud se člověk bude chovat neodpovědně a vyhodí tento sáček v přírodě, tak se se za přístupu vzduchu a vlhkosti rozpadne ve zkrácené době – uvádí se okolo 2 – 3 let (běžný plast má rozpad až 200 let ) -  na vločky PE,  které již v přírodě viditelné nejsou ( zabrání se tak  tzv. litteringu – hyzdění přírody výskytem odpadních PE).

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení